problemami dotyczącymi jednostkowej sprawy lub konkretnego przypadku. Sporządzaniem opinii prawnej najczęściej zajmują się właśnie adwokaci oraz radcy prawni na zamówienie konkretnego klienta. W zależności od specyfiki i złożoności sprawy, opinia prawna może być bardziej lub mniej obszerna i kompleksowa. Ponadto opinia prawna może obejmować wiele dziedzin prawa i odnosić się do różnych zagadnień związanych z prawem, takich jak teoria prawa czy doktryny prawa. Głównym celem opinii prawnych jest wyjaśnianie problemów prawnych oraz proponowanie rozwiązań. Opinie prawne mogą przykładowo wskazywać propozycje procedur prawnych, które mają doprowadzić do osiągnięcia założonego celu. Opinie mogą także przedstawiać kwalifikację konkretnego stanu faktycznego w świetle ustaw, orzecznictwa czy publikacji prawnych.
Rodzaje nauk prawnych
Prawo jest bardzo obszerną dziedziną, z tego powodu można też wymienić wiele nauk prawnych. Nauki prawne można podzielić na trzy główne działy, którymi są kolejno dogmatyka prawa, ogólne nauki o prawie oraz nauki historczynoprawne. Dogmatyka prawa, inaczej określana jako nauki szczegółowe o prawie, zajmuje się opisem, systematyzacją i wykładnią prawa obowiązującego. W ramach dogmatyki prawa wyróżnia się dyscypliny, które odpowiadają danym gałęziom prawa. Natomiast nauki ogólne o prawie są zaliczane do dyscypliny ogólnie zajmującej się zagadnieniami związanymi z prawem. Do nauk ogólnych o prawie należy filozofia prawa oraz teoria prawa. Do nauk histoczynoprawnych zalicza się historię państwa i prawa, która bada historię ustrojów politycznych i systemów prawnych, oraz historię doktryn politycznych i prawnych, która bada rozwój idei politycznych i prawnych oraz ich wpływ na kształtowanie się systemów prawnych. Można więc wyróżnić wiele szczegółowych nauk oraz gałęzi w ramach nauk prawnych.
Wymagania zawodowe adwokata
Adwokat, tak samo jest wiele innych zawodów, musi spełniać odpowiednie wymagania, żeby zdobyć i wykonywać zawód. Podstawowym wymaganiem, żeby zdobyć zawód adwokata jest, rzecz jasna, ukończenie studiów prawniczych. Ponadto kandydat na adwokata musi odbyć aplikację adwokacką, czyli inaczej mówiąc musi odbyć praktykę w adwokaturze. Ostatnim krokiem do kariery adwokackiej jest zdanie specjalnego egzaminu na adwokata. Z obowiązku odbycia aplikacji adwokackiej oraz ze zdawania egzaminu są zwolnione osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa. Warto wiedzieć, że prawo do wykonywania zawodu ma ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. Adwokaci mogą wykonywać swój zawód indywidualnie lub w zespołach adwokackich. Po spełnieniu wszystkich koniecznych wymagań zawodowych, adwokat może otworzyć własną kancelarię adwokacką, w której będzie mógł świadczyć usługi prawne należące do zakresu działań zawodu adwokata.
Gałęzie prawa
Prawo jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje szereg różnych norm i przepisów prawnych, dlatego konieczny jest podział na różne działy. Gałąź prawa to nic innego, jak określony podzespół norm prawnych, które ze względu na wybrane kryterium stanowią spójną całość. Istnieją dwa podziały gałęzi prawa - jeden to podział ze względu na metodę regulacji, a drugi to podział ze względu na przedmiot regulacji. W podziale prawa za względu na metod regulacji można wyróżnić prawo wewnętrzne, w ramach którego znajduje się prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne, prawo rodzinne i opiekuńcze oraz prawo podatkowe. Można wyróżnić jeszcze, poza prawem wewnętrznym, prawo międzynarodowe. W ramach drugiego podziału gałęzi prawa ze względu na przedmiot regulacji można wyróżnić prawo autorskie, prawo budowlane, prawo dziecka, prawo o ruchu drogowym, prawo naukowe oraz wiele innych. Podział prawa na poszczególne gałęzie jest przeprowadzony na dwa sposoby, które biorą pod uwagę inny czynnik podziału.