ego systemu prawnego i przyczynił się w ogromnym stopniu do niestety zbyt dużego obłożenia sądów pracą. Wszystko wynika z ogromnej ilości ustaw, a później z wprowadzania różnego rodzaju poprawek do tych właśnie ustaw. Dało to szansę na rozwój, ale jak widzimy dziś – spowodowało przerost biurokracji. Niestety trzeba to jasno powiedzieć – system prawniczy w Polsce wymaga poprawek i każdy kolejny rząd z gorszym lub lepszym skutkiem chce z tym tematem coś zrobić. Miejmy nadzieję, że kiedyś nadejdzie moment, w którym będzie można powiedzieć, że system prawny w Polsce nie jest skomplikowany.
Najważniejsze informacje o studiach prawniczych
Osoba tuż po maturze z pewnością zastanawia się nad tym, jakie studia wybrać. Niestety jeśli dzieje się to właśnie już po maturze, to jest za późno na wybranie studiów prawniczych. Aby dostać się na prawo trzeba idealnie zdać maturę i wszelkie niezbędne egzaminy. Trzeba wybrać takie przedmioty, które w procesie rekrutacji będą niezbędne i wymagane przez daną uczelnię. Czy warto iść na prawo? Z pewnością tak, choć trzeba przygotować się na ogromną ilość wiedzy, którą trzeba pochłonąć. Co więcej jest to wiedza nie tylko istotna z punktu widzenia wykładowców, ale także praktyki zawodowej. Mając tą świadomość można wybrać się na studia prawnicze.
Elitarność studiów prawniczych
O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty, zwiększenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.